Haber

Lavrov: Gazze ve Batı Şeria’da akan kanın derhal durdurulması konusunda ısrar ediyoruz

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile Moskova’da görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Lavrovİsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak, “Gazze Şeridi’nde ve şimdi Batı Şeria’da kelimenin tam anlamıyla akan kan derhal durdurulmalı.” bağıran“İnsani sorunları çözmekte ısrar ediyoruz” dedi.

Batı Şeria medyada pek gündeme gelmiyor çünkü tüm dikkatler onun üzerinde. Gazze Şeridi’neDurumun ağırlaştığını belirten Lavrov, Batı Şeria’da onlarca yaralının bulunduğunu ve burada da saldırıların gerçekleştirildiğini vurguladı.

‘Çatışmalar biter bitmez müzakere masasına oturmalıyız’

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalar biter bitmez müzakere masasının toplanması gerektiğini kaydeden Lavrov, bir Filistin devletinin kurulması konusunda anlaşmaya varılması gerektiğinin altını çizdi.

Uzun vadede bu sorunun tek çözümü BM Güvenlik KonseyiKararlarda öngörüldüğü gibi bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıRusya Dışişleri Bakanı, sorunun çözümü ne kadar uzun sürerse bölgede istikrarın sağlanmasının da o kadar zor olacağı konusunda uyardı.

Bu nedenle Lavrov, bölgedeki çatışmaların ardından tüm tarafların derhal müzakere masasına oturması gerektiğini ve Rusya’nın bu tavrını sürdürdüğünü vurguladı.

‘Hastane ve kreşlerin bombalanmasına karşıyız’

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştiren Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

Rusya terörizmin her türlü tezahürüne karşı çıkıyor. Bununla birlikte, yerleşim yerlerinin, hastanelerin ve kreşlerin ayrım gözetmeksizin bombalanması ve aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu binlerce masum vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açan, uluslararası insan hukukunu büyük ölçüde ihlal eden yöntemler kullanarak terörizmle uğraşan ülkelere de kesinlikle karşıyız. .

Lavrov: Esad’a yönelik tutuklama kararı yargının önyargısının bir göstergesi

LavrovFransa’nın Suriye Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Beşar EsadKendisine karşı uluslararası tutuklama emri çıkarma kararını yargısal önyargının bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Fransa, Suriye’de sivillere karşı yasaklı kimyasal silah kullanıldığı iddiasına ilişkin Esad, Erkek kardeş Mahir Esadve diğer iki üst düzey yetkili.

Lavrov“Gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransız mahkemesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkaran kararı konusunda, bildiğiniz gibi Batı yargı sistemi hem ulusal hem de uluslararası düzeyde taraflılığını defalarca kanıtladı.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu