Ekonomi

ABD ham petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yükseltiyor

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 81,24 dolardan işlem görüyor.

Dün 82,88 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 80,60 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.01’deki prestijle kapanışa göre yüzde 0.8 artışla 81.24 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 77,77 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki artışta, ABD’nin ham petrol stoklarında düşüş öngörüsü sürerken, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde talebin yüksek olduğu algısı etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, geçen hafta ülkenin ham petrol stoklarında bir önceki haftaya göre 6 milyon 83 bin varil düşüş öngörüldüğünü açıkladı. Piyasa beklentisi 1 milyon 667 bin varil düşüş olacağı yönündeydi.

ABD Güç Bilgi İdaresi’nden alınan resmi hisse senedi bilgileri bugün açıklanacak.

Devam eden ekonomik yavaşlama endişeleri ve akaryakıt talebindeki büyümeyi azaltabilecek daha fazla faiz artırımına ilişkin beklentiler fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

ABD’de Konferans Kurulu Tüketici Güven Endeksi Nisan’da aylık bazda 2,7 puan azalarak 101,3 ile 9 ayın en düşük seviyesi oldu. Söz konusu veriler, tüketici güveninde beklenenden daha sert bir yavaşlama olduğuna dair endişelere yol açarak, ekonomik durgunluk beklentilerini ve olumsuz talep görünümünü destekler niteliktedir.

Öte yandan, ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Avrupa’da merkez bankalarının faiz oranlarını artıracağına dair beklentiler fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 81.34-81.44 dolar aralığının direnç, 81.05-80.86 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu